Loading Events

« All Events

MERTZ FOR 4

24 júna @ 16:00 - 18:00

Dielo rodáka z Prešporka (dnešnej Bratislavy) – Josepha Kaspara Mertza – patrí k skvostom ranomantickej gitarovej hudby. Virtuóz a skladateľ sa v prvej polovici 19. storočia preslávil nielen svojou vynikajúcou hrou na gitare, no aj ako skladateľ, ktorého diela publikovali hudobné vydavateľstvá vo Viedni, Prahe, či Mníchove. Je príznačné, že Mertzove koncertné úspechy sa začali na jeho prvom európskom turné, v rámci ktorého sa zastavil okrem iných miest v Prešporku, Pešti, Olomouci, Drážďanoch či Krakove. Jeho dielo zahŕňa rôznorodé žánre a okrem vlastnej originálnej tvorby zanechal početné adaptácie, úpravy a transkripcie hudby z celoeurópskym, no i celosvetovým teritoriálnym záberom.
Pri tvorbe dramaturgie týchto koncertov, akoby prirodzene vyplynula univerzálnosť Mertzovho odkazu. Ten nachádza zdroje v jedinečnosti hudby stredoeurópskeho priestoru, ktorú charakterizuje rôznorodosť, prislúchajúca mnohým národom v ňom koexistujúcim. Program ponúka mimoriadne pestrú paletu gitarovej hudby, z pera uhorského skladateľa, ktorý okrem vlastnej originálnej hudby reflektuje hudbu českých, poľských i maďarských tvorcov.

 

4 GITARISTI – 4 KONCERTY – 4 KRAJINY

Jan ČONKA (CZ)
Jan MARKOWSKI (PL)
Jászló SZEGEDI (HU)
Augustín MUŠUTA (SK)

 

PROGRAM

Joseph Kaspar MERTZ (1806 – 1856)
Ungarische Vaterlands – Blüthen, Op. 1.
Rigoletto (Musik von G. Verdi), op. 63
Opern revue op. 8 / No.2 – Donizetti: Lucia di Lamermoor
Souvenir de Choulhoff – Concert Mazurka
2 Polonaises favorites de Oginski, no. 1 and 5, z Bardenklänge, op. 13
Fantasie Originale, op.65, No.2
Opern-revue op. 8 / No.14 – Verdi: Ernani
Elegie

 

VSTUPENKY

Základné vstupné: 8 € / 5 € študenti (ISIC), učitelia (ITIC), dôchodcovia nad 65 rokov / 1 € ZŤP a deti do 12 r. (max. 2 deti v sprievode 1 dospelého)

Vstupenky bude možné zakúpiť 1 hodinu pred koncertom na mieste konania.

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená!

 

Koncert je súčasťou medzinárodného koncertného projektu MERTZ FOR 4 a 48. Gitarového festivalu J. K. Mertza. Srdečne pozývame!

Viac informácií o festivale a koncerte: https://www.jkmertz.com/sk/koncert/mertz-4

 

Projekt je spolufinancovaný vládami Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného Vyšehradského fondu. Poslaním fondu je presadzovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.

Zahraničnými partnermi projektu sú Spolek pro komorní hudbu při Moravské filharmonii Olomouc (Česká republika), Vědecká knihovna v Olomouci (Česká republika), Mestské centrum kultúry Tychy (Poľsko), Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Poľsko), Via musica ad beatum z.s. (Česká republika) a Konzervatórium Bélu Bartóka Budapešť (Maďarsko).

 

 

Details

Date:
24 júna
Time:
16:00 - 18:00
Website:
jkmertz.com/sk/koncert/mertz-4

Organizer

Spoločnosť J. K. Mertza
Phone
+421 905 161 021
Email
festival.jkmertz.info@gmail.com
View Organizer Website

Venue

Dom Albrechtovcov
Kapitulská 1
Bratislava, 81101 Slovenská republika
+ Google Map
Phone
0905 871 868

ALBRECHT FORUM, o.z. Na vŕšku 1 811 01 Bratislava info@albrechtforum.eu +421 908 709 895, +421 905 871 868